სად შევიძინოთ?
Mutes gļotādas bojājumi

Mutes higiēna

Mute ir organisma vārti, un ir būtiski saglabāt mutes gļotādas veselību.

Mākslinieka radīts baktērijas 3D attēls

Viens no mutes higiēnas ievērošanas mērķiem ir patogēno baktēriju skaita samazināšana.

Mutes veselība sākas ar pareizu uzturu, jo tas mutes veselību var ietekmēt gan negatīvi, gan pozitīvi. Pirmkārt, ir būtiski dzert pietiekami daudz šķidruma un pēc iespējas izvairīties no saldiem ēdieniem (saldumiem, džema un saldiem desertiem utt.), kā arī skābiem pārtikas produktiem (vīna, augļu sulām utt.).

Kuņģa-zarnu trakta vārti

Mutes dobums saskaras gan ar ieelpoto gaisu, gan uzturu – tātad arī ar daudziem mikroorganismiem. Vairums no tiem ir nekaitīgi, un imūnsistēma šīs baktērijas spēj kontrolēt, tomēr tad, ja netiek nodrošināta pareiza mutes higiēna, baktēriju skaits var sasniegt tādu līmeni, kad ir iespējamas mutes infekcijas.

Labākais, kas var nodrošināt mutes higiēnu, ir ikdienas kopšana un profilakse, tomēr zobu tīrīšana ar suku vai diegu var nejauši radīt sīkas traumas.

Zobu sukas un zobu diega fotoattēls

Zobu suka, zobu diegs un suka zobu starpām zobu ikdienas kopšanai

Protams, ka ir svarīga pareiza zobu tīrīšana ar suku. Tā zobu iekšējās, ārējās un košļāšanas virsmas atbrīvo no aplikuma un ēdiena atlieku daļiņām, tomēr ne visi pareizi tīra zobus. Īpaša uzmanība jāpievērš tālākminētajam.

  • Ja izvēlaties zobu suku, labāk izvēlieties tādu, kam ir maza galviņa un rokā ērti satverams rokturis.
  • Zobi ar suku jātīra divreiz dienā vismaz pa divām minūtēm, izmantojot fluorīdu saturošu zobu pastu.
  • Jātīra maigi, jo spēcīga tīrīšana un nolietotas zobu sukas var bojāt zobu emalju.

Zobu starpas var tīrīt ar zobu diegu vai suku zobu starpām. Tā ir piemērota pat ļoti tuvu novietotiem zobiem. Ja stomatologs vai higiēnists iesaka izmantot suku zobu starpām, viņš ieteiks arī piemērota lieluma suku.